Ular za alapače
Kažu da živimo u nezgodno doba. Ponekad čujemo i da ne postoji sloboda govora i štampe, ali opet, najgore što može da vam se dogodi ako nešto lanete je da vas izbace sa olimpijade. Ili da vas tuže. U stvari svašta može da se dogodi, ali se pri tome pokazuje izuzetno malo kreativnosti. U dobra stara vremena sve je bilo mnogo efikasnije. Ako bi na primer neka žena u Engleskoj zvocala, ogovarala, hulila, veštičarila, zanovetala, klevetala ili se na bilo koji način ponašala neprimereno, sud je mogao da joj dosudi da neko vreme provede u ularu za alapače (eng: Scold’s bridle). Nemačka je po tom pitanju bila dosta naprednija zbog toga što su poštovali rodnu ravnopravnost pa su imali i ulare za muške alapače. Ali, o čemu ja to pričam? Evo ovako: Običan ular, onaj za konja izgleda ovako: Ular za alapače nije od kože nego od metala i izgleda poput kaveza koji se navlačio na glavu i pritezao. Ta je naprava privremeno onemogućavala kažnjenicu da govori, a načini na koje se to postizalo bili su razni. Najčešće je u pitanju bila metalna pločica koja se ubacivala u usta,tako da žena ne bi mogla ni da govori ni da jede, da ne bi ozbiljno povredila jezik, mada bilo je i drugačijih rešenja. Ovaj je primerak naročito zanimljiv zato što ima i zvonce na vrhu, da privuče pažnju i onoga koji nije video da kažnjenica prolazi. Žena bi onda provodila nekoliko sati tako udešena, i to na javnom mestu jer je ular bio instrument javnog poniženja. Za to vreme bi je narod vređao, gađao koječime što je znalo da dovede i do ozbiljnih povreda. Ako bi nešto zgrešila prema mužu, on bi je vodao na uzici, prigodno privezanoj za ular. A pošto slika govori više od 1000 reči, ovaj video govori više od 744 000, ako uzmemo neki prosečan kvalitet od 24 frejma po sekundi. Evo kako su celu tu stvar videli oni sa Diskaverija
Meni izgleda kao da se ovaj neprimereno dobro zabavlja, ali to sam samo ja. Ko zna kako li je ludo bilo muževima u 16. veku. Elem, kao što sam napomenula, Nemačka je u ovoj stvari bila dosta naprednija. Ne samo da su imali ulare za muškarce, već su vodili računa i o estetici. Pogledajte samo ove dražesne cvetiće na svinjskoj glavi. Zašto svinja pitate se možda. Zato što kod njih maske srama (nem: Schandmaske) nisu bile shvaćene tako usko, odnosno nisu samo bile kazna za verbalni delikt, već i za razne druge grehove poput proždrljivosti, prisluškivanja (onda bi maska imala velike uši), lajavosti (onda bi imala veliki jezik) i tako dalje. Ovakav način javnog ponižavanja bio je u upotrebi od 16. pa čak do 19. veka, a onda je, kao i mnogo drugi običaji izumro i zamenjen je nečim opakijim.
Eh, gde li su ta stara dobra vremena?
|
Prase, ti si cudo! Stvarno. Kakav primer drustvene reakcije na devijantno ponasanje-priceless, nema sta. Ipak, uocavam akademske manjkavosti pisanija, jer i dalje ne razumem tvoju hipotezu glede drazesnih cvetica na nemackoj maski srama. A zanima me.
I iz kog su muzeja ove maske sto su na fotkama?
Poštovana Aki,
Ovaj naš obor je pravi primer neakademskih proizvoljnosti. Drugim rečima, ni meni nikako nije jasno šta je njima nadošlo da ukrase masku srama =)
Odakle su maske, sad ću da napišem, ne znam što ranije nisam.
Ajte molim Vas postovano Prase, ta suvise ste skromni, akademski potencijal je ocigledan -).
Cvetici ostaju misterija, a sve drugo je selbstverstandlich, sto bi se reklo kojekuda, imajuci u vidu ljudsku reakciju kroy vekove.